Just the Scores!

* Last updated at 1:59 am on Friday, January 19, 2018

Print this page

Refresh page | ScoreZone on Twitter!

GREEN indicates team is leading. BLUE indicates team has won.

BOYS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Families of Faith Christian Academy 75 68 Grace Christian Academy F   MaxPreps
Gibault Catholic     Madison      
Freeburg     Red Bud      
Centralia 70 55 Effingham F   MaxPreps
Heyworth 50 62 Eureka F   MaxPreps
Lebanon 37 53 Hillsboro F   MaxPreps
Rauner     CICS ChicagoQuest      
Edwardsville     Thornton Fractional North      
Cairo 61 56 Carterville F   MaxPreps
Waterloo     Trico      
Wesclin 68 66 DuQuoin F   MaxPreps
Ace Tech     Richards   Ace Tech  
Agricultural Science     Hirsch   Agricultural Science  
Air Force Academy 75 100 Goode STEM Academy F Air Force Academy MaxPreps
Dyett 41 53 Amandla Charter School F Amandla Charter School MaxPreps
Amboy 51 57 Milledgeville F Amboy MaxPreps
Instituto Health Sciences     Back of the Yards College Prep   Back of the Yards College Prep  
Chaminade 80 72 Belleville East F Belleville East MaxPreps
Belleville East     Chaminade   Belleville East  
Bogan     Harlan   Bogan  
Bowen     South Shore International   Bowen  
Carmi-White County     Edwards County   Carmi-White County  
Julian 83 56 Carver F Carver MaxPreps
Victoria Soto 9 80 Catalyst-Maria F Catalyst-Maria MaxPreps
Chicago Washington     Chicago Military Academy   Chicago Military Academy  
Althoff Catholic 71 63 Alton F Chick-Fil-A Classic MaxPreps
Fenger     Corliss   Corliss  
Cornerstone Christian Academy     New Jerusalem Baptist   Cornerstone Christian Academy  
Curie 80 39 Chicago Vocational F Curie MaxPreps
Miami Valley HomeSchool     Dominion Academy   Dominion Academy  
Pecatonica 47 34 Durand F Durand MaxPreps
DuSable     Urban Prep-Englewood   DuSable  
Eastbrook Academy     SWCHA Saints   Eastbrook Academy  
Yorkville Christian     Elgin Academy   Elgin Academy  
EPIC Academy 41 67 Urban Prep-Bronzeville F EPIC Academy MaxPreps
Flanagan-Cornell 52 61 Fisher F Fisher MaxPreps
Polo     Forreston   Forreston  
Harper     Robeson   Harper  
Lindblom 57 64 Hubbard F Hubbard MaxPreps
John Hope     Phillips   John Hope  
Gage Park 30 47 Kelly F Kelly MaxPreps
Kennedy     UNO Charter-Garcia   Kennedy  
Kenwood     Hyde Park   Kenwood  
Pana     East Alton-Wood River   Litchfield Invitational Tournament  
Metro-East Lutheran 67 69 Greenville F Litchfield Tournament 5th Place Semifinals MaxPreps
Perspectives Leadership/Technology     Longwood   Longwood  
Graves County 53 41 Massac County F Massac County MaxPreps
Mendota     LaSalle-Peru   Mendota  
Morgan Park 86 40 Dunbar F Morgan Park MaxPreps
Wayne City     Webber   MTC Tournament  
Cumberland     Neoga   Neoga  
North County Christian     Gateway Legacy Christian Academy   North County Christian  
Parkview Christian Academy     Portage Christian   Parkview Christian Academy  
Galena     River Ridge   River Ridge  
Schaumburg Christian     Christian Liberty   Schaumburg Christian  
Simeon 97 38 Brooks F Simeon MaxPreps
King 66 51 Solorio F Solorio MaxPreps
Murphysboro     Trico   Sparta Mid-Winter Tournament  
St. Edward     Aurora Central Catholic   St. Edward  
Eastland     Stockton   Stockton  
Vienna     Charleston   Superman Classic  
Carbondale     Goreville   Superman Classic  
Woodlawn 49 54 TEAM Englewood F TEAM Englewood MaxPreps
Thompsonville     Crab Orchard   Thompsonville  
Tilden 74 53 Hancock F Tilden MaxPreps
Tremont     Fieldcrest   Tremont  
Tri-Valley 56 58 LeRoy F Tri-Valley MaxPreps
Oakwood     Bismarck-Henning/Rossville-Alvin   Vermilion County Tournament  
Salt Fork     Hoopeston   Vermilion County Tournament  
Armstrong 53 35 Georgetown-Ridge Farm F Vermilion County Tournament MaxPreps
Westlake Christian Academy 61 57 Kankakee Trinity Academy F Westlake Christian Academy MaxPreps
Winnebago     Oregon   Winnebago  
Wolcott School 61 25 Waldorf F Wolcott School MaxPreps

GIRLS BASKETBALL

Team     Team Status Site  
Midland     Henry-Senachwine/Lowpoint-Washburn      
Arcola     Argenta-Oreana      
Carlinville     Southwestern      
Monmouth United 28 39 Galva F   MaxPreps
Cobden     Hardin County      
Fisher     Deerfield      
Richland County     Paris      
Robeson 19 34 Gary Roosevelt F   MaxPreps
Herrin 43 50 Frankfort F   MaxPreps
Bushnell-Prairie City 48 38 Abingdon/Avon F Abingdon/Avon MaxPreps
East St. Louis     Alton   Alton  
Thornton     Andrew   Andrew  
Antioch 57 49 Wauconda F Antioch MaxPreps
Argo 51 42 Evergreen Park F Argo MaxPreps
Astoria/VIT     Peoria Heights/Quest Charter Academy   Astoria/VIT  
South Newton 48 40 Iroquois West F at Central HS MaxPreps
Athens 35 25 Lutheran F Athens MaxPreps
Fenton     Aurora Central Catholic   Aurora Central Catholic  
Aurora Christian 73 19 Mooseheart F Aurora Christian MaxPreps
Beardstown     Western/Seymour   Beardstown  
Benet Academy     Hinsdale Central   Benet Academy  
Bishop McNamara     Providence Catholic   Bishop McNamara  
Bloom 50 11 Rich East F Bloom MaxPreps
Bloomington 53 77 Richwoods F Bloomington MaxPreps
Carrollton 47 50 Routt Catholic F Carrollton MaxPreps
Centennial 35 56 Peoria Notre Dame F Centennial MaxPreps
Meridian     Central A & M   Central A & M  
Chicago Christian     Ridgewood   Chicago Christian  
Juarez     Clemente   Clemente  
Cornerstone Christian Academy 36 52 Elgin F Cornerstone Christian Academy MaxPreps
Staunton/Mt. Olive 29 51 Gillespie F County Tournament MaxPreps
North Lawndale     Crane Medical   Crane Medical  
Kankakee 36 40 Crete-Monee F Crete-Monee MaxPreps
Cristo Rey St. Martin     Home Run Kids   Cristo Rey St. Martin  
St. Joseph     De La Salle   De La Salle  
Arthur-Okaw Christian     Decatur Christian   Decatur Christian  
Decatur Eisenhower     Glenwood   Decatur Eisenhower  
Beecher 52 25 Donovan F Donovan MaxPreps
Downers Grove South     Willowbrook   Downers Grove South  
Crystal Lake South     Dundee-Crown   Dundee-Crown  
Lebanon     Dupo   Dupo  
Serena     Earlville/Leland   Earlville/Leland  
Litchfield     East Alton-Wood River   East Alton-Wood River  
Eastland 35 37 East Dubuque F East Dubuque MaxPreps
Galesburg     East Moline United   East Moline United  
Greenville 53 39 Centralia F Effingham Tournament MaxPreps
Harrisburg 67 50 Gallatin County F Eldorado Mid Winter MaxPreps
Erie 41 31 Rockridge F Erie MaxPreps
Rockford Auburn 81 73 Freeport F Freeport MaxPreps
Riverdale     Fulton   Fulton  
Gardner-South Wilmington 38 15 Tri-Point F Gardner-South Wilmington MaxPreps
Glenbard West 60 48 Rolling Meadows F Glenbard West MaxPreps
Families of Faith Christian Academy 21 39 Grace Christian Academy F Grace Christian Academy MaxPreps
Walther Christian Academy 62 19 Guerin F Guerin MaxPreps
Round Lake 44 24 Harvard F Harvard MaxPreps
Harvest Christian Academy 63 53 Winnebago F Harvest Christian Academy MaxPreps
Havana 48 55 Knoxville F Havana MaxPreps
O'Fallon 53 47 Highland F Highland Tournament MaxPreps
El Paso-Gridley 24 41 Lexington F HOIC Tournament MaxPreps
Holy Trinity 24 22 Ellison F Holy Trinity MaxPreps
Westlake Christian Academy     Home Run Kids   Home Run Kids  
Sacred Heart-Griffin 70 15 Jacksonville F Jacksonville MaxPreps
Hamilton County     Johnston City   Johnston City  
Jones     Chicago University   Jones  
Joppa-Maple Grove     Dongola   Joppa-Maple Grove  
Ida Crown Jewish Academy 43 35 Josephinum F Josephinum MaxPreps
Westlake Christian Academy     Kankakee Trinity Academy   Kankakee Trinity Academy  
Anna-Jonesboro     Vienna   Lady Eagle Winter Classic  
Lakes     Grayslake North   Lakes  
Normal University     Lanphier   Lanphier  
Northside     Latin   Latin  
Lewistown 67 49 Brimfield F Lewistown MaxPreps
Riverside-Brookfield 45 39 Leyden F Leyden MaxPreps
Hamilton/Warsaw     Liberty   Liberty  
Hamilton     Liberty   Liberty  
Newton     Casey-Westfield   LIC Tournament  
Hyde Park     Lincoln Park   Lincoln Park  
Bolingbrook     Lincoln-Way East   Lincoln-Way East  
Thornwood 55 64 Lincoln-Way West F Lincoln-Way West MaxPreps
Wilmington     Lisle   Lisle  
LaMoille/Ohio     Somonauk   Little Ten Conference Tournament  
Newark 60 31 Indian Creek F Little Ten Conference Tournament MaxPreps
Cerro Gordo/Bement 38 21 Decatur Lutheran F LOVC (NW Division) @ LSA MaxPreps
Villa Grove/Heritage 36 59 Kansas/Shiloh/Oakland F LOVC Conference Tournament MaxPreps
Arthur-Lovington/Atwood-Hammond 39 60 Okaw Valley F LOVC Tournament MaxPreps
Wethersfield     Princeville   LTC Conference Tournament--@Mercer County  
Universal     Lycee Francais   Lycee Francais  
Marian Central Catholic 54 55 Saint Viator F Marian Central Catholic MaxPreps
Marissa/Coulterville     Red Bud   Marissa/Coulterville  
Ridgeview 35 61 Eureka F McLean County Tourney MaxPreps
Annawan 65 29 Mercer County F Mercer County MaxPreps
Midwest Central/Delavan 42 52 Farmington F Midwest Central/Delavan MaxPreps
Moline     Rock Island   Moline  
Central/Southeastern     Monmouth-Roseville   Monmouth-Roseville  
Maroa-Forsyth     Monticello   Monticello  
Fenwick 42 51 Montini Catholic F Montini Catholic MaxPreps
Mt. Pulaski     Illini Bluffs   Mt. Pulaski  
New Berlin/Franklin/Waverly 36 58 Triopia/Meredosia-Chambersburg/Virginia F New Berlin/Franklin/Waverly MaxPreps
Normal Community 52 38 Normal West F Normal Community MaxPreps
Chicago Mathematics & Science 10 51 North Shore Country Day F North Shore Country Day MaxPreps
Our Lady of Tepeyac     Northtown   Northtown  
Altamont 47 40 Neoga F NTC Tournament MaxPreps
Windsor/Stewardson-Strasburg 48 60 North Clay/Clay City F NTC Tournament MaxPreps
Ottawa 48 45 Sycamore F Ottawa MaxPreps
Dakota 35 24 Pecatonica F Pecatonica MaxPreps
Sesser-Valier/Waltonville 51 57 Pinckneyville F Pinckneyville MaxPreps
St. Joseph-Ogden 48 57 Pontiac F Pontiac MaxPreps
Illini Central 20 37 PORTA/Ashland-Chandlerville Central F PORTA/Ashland-Chandlerville Central MaxPreps
Prairie Central 47 42 Tolono Unity F Prairie Central MaxPreps
Princeton     Bureau Valley   Princeton  
Prophetstown     Newman Central Catholic   Prophetstown  
Chicago Hope Academy 48 40 Providence-St. Mel F Providence-St. Mel MaxPreps
Quincy 41 38 Alleman F Quincy MaxPreps
Manteno     Reed-Custer   Reed-Custer  
Resurrection 50 27 Regina Dominican F Regina Dominican MaxPreps
Rich South 58 53 Rich Central F Rich South MaxPreps
Chicago Vocational 90 87 Richards F Richards MaxPreps
Richards 39 53 Oak Lawn F Richards MaxPreps
Rochelle     LaSalle-Peru   Rochelle  
Marquette Catholic     Roxana   Roxana  
Rushville-Industry     Brown County   Rushville-Industry  
Sandoval/Odin     Father McGivney Catholic   Sandoval/Odin  
Seneca     Streator   Seneca  
Illinois Lutheran 20 35 St. Anne F St. Anne MaxPreps
St. Bede 11 32 Hall F St. Bede MaxPreps
DePaul College Prep 43 38 St. Francis F St. Francis MaxPreps
Morgan Park Academy     St. Francis de Sales   St. Francis de Sales  
Byron 40 28 Stillman Valley F Stillman Valley MaxPreps
Sullivan     Shelbyville   Sullivan  
Dwight 29 55 Watseka F SVC Tourney @ Clifton MaxPreps
Timothy Christian 58 14 Elmwood Park F Timothy Christian MaxPreps
Hillcrest 75 35 Tinley Park F Tinley Park MaxPreps
Putnam County     Marquette   Tri County Championship  
Christopher 44 41 Trico F Trico MaxPreps
Tuscola     St. Teresa   Tuscola  
Rauner     Von Steuben   Von Steuben  
Waterloo 39 64 Jersey F Waterloo MaxPreps
North Greene     West Central co-op [Winchester-Bluffs]   West Central co-op [Winchester-Bluffs]  
West Chicago     South Elgin   West Chicago  
ITW David Speer Academy     Westinghouse   Westinghouse  
Wheaton North 43 66 Naperville North F Wheaton North MaxPreps
Whitney Young     Lane Tech   Whitney Young  
Woodstock North     Richmond-Burton   Woodstock North  
York     Maine South   York  
Yorkville     DeKalb   Yorkville  
Woodlawn 53 34 Galatia/Thompsonville F Zeigler-Royalton Tournament MaxPreps

About the Interactive ScoreZone

The Interactive ScoreZone depends exclusively on reports submitted via the Internet by school personnel. Schools are not required to submit reports while the contest is in progress, but may do so if they wish. If your game is over and the score is not listed, most likely the responsible party from the host school hasn't gone online to report it. IHSA personnel do not track down missing scores on the day of the contest.