Updated at 3:56 pm

Teams

Rank School Gms Pins Behind Avg
1 Machesney Park (Harlem) 60 12,310 0 205.2
2 Lockport (Twp.) 60 12,272 -38 204.5
3 Aurora (Waubonsie Valley) 60 11,619 -691 193.7
4 O'Fallon (H.S.) 60 11,571 -739 192.9
5 Hoffman Estates (H.S.) 60 11,472 -838 191.2
6 Salem 60 11,441 -869 190.7
7 Oak Lawn (Richards) 60 11,264 -1,046 187.7
8 Freeport (H.S.) 60 11,251 -1,059 187.5
9 East Moline (United) 60 11,250 -1,060 187.5
10 Minooka 60 11,101 -1,209 185.0
11 Collinsville 60 11,055 -1,255 184.3
12 Rockford (Guilford) 60 10,947 -1,363 182.5

Individuals

Rank Bowler Gms Pins Behind Avg
1 Jessica Soskich, Buffalo Grove 12 2,669 0 222.4
2 Amanda Richae, Hoffman Estates (H.S.) 12 2,652 -17 221.0
3 Lauren Hays, Salem 12 2,627 -42 218.9
4 Courtney Argus, Dupo 12 2,616 -53 218.0
5 Kayla Verstraete, Machesney Park (Harlem) 12 2,609 -60 217.4
6 Dana Ackerson, Lockport (Twp.) 12 2,600 -69 216.7
7 Bailey Delrose, Lockport (Twp.) 12 2,597 -72 216.4
8 Natalie Koprowitz, Virden (North Mac) 12 2,576 -93 214.7
9 Paytynn Kuhns, Aurora (West Aurora) 12 2,534 -135 211.2
10 Rebecca Hagerman, Machesney Park (Harlem) 12 2,533 -136 211.1
11 Leah Samuelson-Burkeybile, East Moline (Unit 12 2,527 -142 210.6
12 Stephanie Richards, Machesney Park (Harlem) 12 2,525 -144 210.4
13 Elizabeth Davis, Harrisburg [Coop] 12 2,520 -149 210.0
14 Paige Reiter, Lockport (Twp.) 12 2,514 -155 209.5
15 Danielle Stefanski, Tinley Park (Andrew) 12 2,512 -157 209.3
16 Capri Howard, Lansing (Thornton Fractional S 12 2,501 -168 208.4
16 Serenity Quinteros, Aurora (Waubonsie Valley 12 2,501 -168 208.4
18 Kiana Krahulik, Oswego (East) 12 2,497 -172 208.1
19 Kylie Frick, Schaumburg (H.S.) 12 2,490 -179 207.5
20 Mirica Yancey, Aurora (Waubonsie Valley) 12 2,484 -185 207.0
21 Natalie Heltne, O'Fallon (H.S.) 12 2,479 -190 206.6
22 Sarah Tenyer, Barrington 12 2,472 -197 206.0
23 Peyton Attig, Oak Lawn (Richards) 12 2,469 -200 205.8
24 Makensy Umscheid, Waterloo (H.S.) 12 2,466 -203 205.5
25 Emily Schrader, Orland Park (Sandburg) 12 2,464 -205 205.3
26 Madison Wallace, Freeport (H.S.) 12 2,448 -221 204.0
27 Emma Wrenn, Arlington Heights (Hersey) 12 2,441 -228 203.4
28 Amy Stroud, Salem 12 2,439 -230 203.3
29 Kayla Rossi, Gurnee (Warren) 12 2,438 -231 203.2
30 Mylee McCracken, Machesney Park (Harlem) 12 2,420 -249 201.7
31 Emily Voight, Lake Villa (Lakes) 12 2,411 -258 200.9
32 Sidney Hughes, Freeport (H.S.) 12 2,404 -265 200.3
33 Amy Waldron, Morris 12 2,401 -268 200.1
34 Monica Colon, Lockport (Twp.) 12 2,400 -269 200.0
35 Sabrina Stoltz, Rockford (Jefferson) 12 2,395 -274 199.6
36 Madisyn Juenger, Collinsville 12 2,390 -279 199.2
37 Kristina Sickler, Minooka 12 2,383 -286 198.6
38 Alexandra Wozniak, Oak Lawn (Richards) 12 2,373 -296 197.8
39 Samantha Perez, Oswego (East) 12 2,367 -302 197.3
40 Noelle Doody, Tinley Park (Andrew) 12 2,365 -304 197.1
41 Alexis Kolberg, Sycamore (H.S.) 12 2,350 -319 195.8
42 Arie Upshaw, Mt. Prospect (Prospect) 12 2,340 -329 195.0
43 Katherine Hutto, Downers Grove (North) 12 2,333 -336 194.4
44 Maddi Thornton, O'Fallon (H.S.) 12 2,324 -345 193.7
45 Amanda Tarlos, Lake Zurich 12 2,315 -354 192.9
46 Alexis Orwat, Hoffman Estates (H.S.) 12 2,312 -357 192.7
47 Taylor Kies, Oswego (H.S.) 12 2,307 -362 192.3
47 Gina Russell, Minooka 12 2,307 -362 192.3
49 Carmella Russell, Minooka 12 2,299 -370 191.6
50 Allura Magsino, Hoffman Estates (H.S.) 12 2,291 -378 190.9
51 Cassidy Ray, Herrin (H.S.) 12 2,282 -387 190.2
52 Makayla Golden, Salem 12 2,279 -390 189.9
53 Sky Stoutt, East Moline (United) 12 2,277 -392 189.8
54 Caitlyn Kaltenbrun, Oregon [Coop] 12 2,247 -422 187.3
55 Victoria Dizon, Gurnee (Warren) 12 2,242 -427 186.8
56 Angelica Hernandez, Aurora (Waubonsie Valley 12 2,230 -439 185.8
56 Ashlyn Burkeybile, East Moline (United) 12 2,230 -439 185.8
58 Hayleigh Williams, O'Fallon (H.S.) 12 2,219 -450 184.9
59 Gina Bartkus, Oak Lawn (Richards) 12 2,215 -454 184.6
60 Lauren Gawlinski, Chicago (Resurrection) 12 2,213 -456 184.4
61 Katelyn Orisek, Aurora (Waubonsie Valley) 12 2,210 -459 184.2
62 Allison Hebel, Oak Lawn (Community) 12 2,204 -465 183.7
63 Kelly Paradowski, Hoffman Estates (H.S.) 12 2,201 -468 183.4
64 Natalie Cura, Aurora (Waubonsie Valley) 12 2,194 -475 182.8
65 Bri Mcnett, Freeport (H.S.) 12 2,167 -502 180.6
66 Caitlyn Solomon, Oak Lawn (Richards) 12 2,151 -518 179.3
67 Lauren Sprecher, Rockford (Guilford) 12 2,130 -539 177.5
68 Jenna Wolff, Herrin (H.S.) 12 2,115 -554 176.3
68 Samantha Miner, East Moline (United) 12 2,115 -554 176.3
70 MaKyla Penderson, East Moline (United) 12 2,101 -568 175.1
71 Sam Isemonger, Minooka 12 2,079 -590 173.3

Wheelchair Division

Rank Bowler Gms Pins Behind Avg
  Sophia Jablonski, Orland Park (Sandburg) 4 354    
  Chenoa Stokes, Troy (Triad) 4 293