Winnetka (New Trier) Boys Volleyball 2010-11
Winnetka (New Trier) (32-6)
School Information
Name: New Trier High School
City: Winnetka
County: Cook
Enrollment: 4143
Nickname: Trevians
Colors: Blue/Green/Gray
Conference: Central Suburban League
Superintendent: Dr. Linda Yonke
Principal: Dr. Tim Dohrer
Athletic Director: Randy Oberembt
Head Coach: Sue Ellen Haak
Assistant Coaches: Dick Dreis, Kate Kalnes, Scott Wiviott, Evan Hsieh, Dave Earnest, Rob Holmes
Athletic Trainer: Dale Grooms, Patty McClintock, Danah Ouimette
Captains: Eric Kerr, Jesse Solomon, Bennett Wakenight
Last Year's Advancement: Lost to Glenview (Glenbrook South), 25-22, 25-14, in Regional Final
Roster
No. |
Name |
Pos. |
Ht. |
Age |
Yr. |
1 |
Danny Ullman |
L |
6-0 |
18 |
Sr. |
2 |
*Joe Coyne |
L |
5-6 |
18 |
Sr. |
6 |
*Alex Cook |
OH |
6-1 |
17 |
Jr. |
7 |
Jay Stinehart |
RS-DS |
5-11 |
17 |
Jr. |
9 |
Justin Schroeder |
DS |
5-11 |
16 |
Jr. |
10 |
Naveed Naimipour |
S-RS |
6-1 |
16 |
Jr. |
11 |
*Eric Kerr |
S-RS |
6-2 |
18 |
Sr. |
14 |
Mike Gajos |
MH |
6-4 |
16 |
So. |
15 |
*Jesse Solomon |
S-RS |
6-5 |
18 |
Sr. |
16 |
*Bennett Wakenight |
MH |
6-5 |
18 |
Sr. |
17 |
*Eric Smith |
MH |
6-4 |
18 |
Sr. |
19 |
Carlos Zambrano |
OH |
6-0 |
15 |
So. |
20 |
Nick Banks |
OH-RS |
6-5 |
17 |
Jr. |
23 |
*Andrew Gates |
OH |
6-2 |
17 |
Sr. |
26 |
Mike Gahlon |
MH-RS |
6-5 |
17 |
Jr. |
Statistics
|
Season Totals |
Single-Match High |
Name |
Kill |
Blk |
Ace |
Ast |
Dig |
Kill |
Blk |
Ace |
Ast |
Dig |
Nick Banks |
10 |
4 |
2 |
0 |
7 |
2 |
1 |
2 |
0 |
3 |
Alex Cook |
204 |
26 |
28 |
2 |
100 |
11 |
6 |
2 |
1 |
9 |
Joe Coyne |
0 |
0 |
18 |
8 |
334 |
0 |
5 |
0 |
2 |
18 |
Mike Gahlon |
9 |
12 |
0 |
0 |
0 |
3 |
0 |
3 |
0 |
0 |
Mike Gajos |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Andrew Gates |
316 |
12 |
24 |
4 |
148 |
18 |
3 |
2 |
1 |
12 |
Eric Kerr |
72 |
39 |
31 |
641 |
112 |
3 |
4 |
3 |
27 |
7 |
Naveed Naimipour |
3 |
0 |
0 |
5 |
6 |
1 |
0 |
0 |
3 |
3 |
Justin Schroeder |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
2 |
0 |
0 |
3 |
Eric Smith |
51 |
42 |
0 |
1 |
14 |
5 |
0 |
3 |
1 |
3 |
Jesse Solomon |
177 |
39 |
25 |
274 |
127 |
10 |
3 |
3 |
16 |
11 |
Jay Stinehart |
1 |
1 |
0 |
0 |
1 |
1 |
0 |
0 |
0 |
1 |
Danny Ullman |
2 |
1 |
14 |
8 |
84 |
1 |
3 |
1 |
1 |
17 |
Bennett Wakenight |
183 |
66 |
24 |
8 |
32 |
12 |
5 |
5 |
1 |
3 |
Carlos Zambrano |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
1 |
0 |
0 |
0 |
0 |
Scores
Date |
Opponent |
W/L |
1st |
2nd |
3rd |
3/22 |
Lincolnshire (Stevenson) |
W |
20-25 |
25-14 |
27-25 |
3/24 |
Libertyville |
W |
25-11 |
25-20 |
|
Wheaton (W. Warrenville South) ''Tiger Classic'' |
*3/31 |
Palos Hills (Stagg) |
W |
25-18 |
25-18 |
|
*3/31 |
Cincinnati (Moeller), OH |
W |
34-32 |
25-15 |
|
*4/2 |
Buffalo Grove |
W |
25-23 |
18-25 |
31-29 |
*4/2 |
Orland Park (Sandburg) |
L |
19-25 |
18-25 |
|
*4/2 |
Frankfort (Lincoln-Way East) |
L |
20-25 |
23-25 |
|
4/7 |
Skokie (Niles North) |
W |
25-16 |
25-21 |
|
Gurnee (Warren) Invitational |
*4/8 |
Hoffman Estates (H.S.) |
W |
25-16 |
25-18 |
|
*4/8 |
Mundelein (Carmel) |
W |
25-12 |
25-18 |
|
*4/8 |
Chicago (Whitney Young) |
W |
25-13 |
25-20 |
|
*4/9 |
Gurnee (Warren) |
W |
21-25 |
25-22 |
25-15 |
*4/10 |
Deerfield |
W |
25-18 |
25-18 |
|
4/12 |
Skokie (Niles West) |
W |
25-14 |
25-18 |
|
4/15 |
Northbrook (Glenbrook North) |
L |
20-25 |
16-25 |
|
4/19 |
Lake Forest (H.S.) |
W |
25-22 |
25-18 |
|
4/20 |
Waukegan (H.S.) |
W |
25-8 |
25-17 |
|
Downers Grove (South) Invitational |
*4/21 |
Darien (Hinsdale South) |
W |
25-11 |
26-24 |
|
*4/21 |
Palos Hills (Stagg) |
W |
25-15 |
25-14 |
|
*4/23 |
Barrington |
W |
25-22 |
25-21 |
|
*4/23 |
Downers Grove (South) |
L |
19-25 |
22-25 |
|
*4/23 |
Roselle (Lake Park) |
W |
25-19 |
25-19 |
|
4/26 |
Park Ridge (Maine South) |
W |
25-19 |
25-14 |
|
4/28 |
Evanston (Twp.) |
W |
25-13 |
25-14 |
|
5/3 |
Glenview (Glenbrook South) |
W |
25-9 |
25-16 |
|
Frankfort (Lincoln-Way East) Invitational |
*5/6 |
Flossmoor (Homewood-F.) |
W |
25-9 |
25-13 |
|
*5/6 |
LaGrange (Lyons) |
W |
25-13 |
25-20 |
|
*5/6 |
Buffalo Grove |
W |
25-23 |
16-25 |
15-13 |
*5/7 |
Orland Park (Sandburg) |
L |
21-25 |
18-25 |
|
*5/7 |
Naperville (North) |
W |
25-14 |
23-25 |
15-8 |
5/11 |
Waukegan (H.S.) |
W |
25-14 |
25-8 |
|
5/12 |
Park Ridge (Maine South) |
L |
24-26 |
22-25 |
|
5/17 |
Evanston (Twp.) |
W |
25-17 |
23-25 |
25-23 |
5/19 |
Glenview (Glenbrook South) |
W |
25-16 |
25-18 |
|
Winnetka (New Trier) Regional |
*5/24 |
Chicago (Rickover Naval Academy) |
W |
25-7 |
25-15 |
|
*5/25 |
Wilmette (Loyola Academy) |
W |
25-19 |
25-15 |
|
Skokie (Niles North) Sectional |
*5/27 |
Glenview (Glenbrook South) |
W |
25-15 |
25-12 |
|
*5/31 |
Northbrook (Glenbrook North) |
W |
25-19 |
25-22 |
|
Head Coach Sue Ellen Haak
Year |
W-L-T |
Winnetka (New Trier) |
2002 |
26-12 |
2003 |
21-16 |
2004 |
25-12 |
2005 |
20-17 |
2006 |
24-14 |
2007 |
32-7 (2nd) |
2008 |
29-11 |
2009 |
29-9 |
2010 |
27-10 |
2011 |
32-6 |
10 yrs. |
265-114 |
Tournament History
1994 0-1 (29-9) DNP Debra Kirch
L 9-15, 15-13, 7-15 Oak Lawn (Community)
1995 3-0 (33-4) 1st Debra Kirch
W 15-9, 15-11 Orland Park (Sandburg)
W 15-7, 15-9 Skokie (Niles North)
W 15-2, 16-14 Rolling Meadows
1997 0-1 (26-13) DNP Debbie Kirch
L 12-15, 7-15 Orland Park (Sandburg)
2007 3-0 2nd Sue Ellen Haak
W 25-20, 21-25, 25-23 Chicago (Brother Rice)
W 19-25, 31-29, 25-22 Frankfort (Lincoln-Way East)
L 25-21, 20-25, 14-25 Wheaton (W. Warrenville South)