Dunlap Girls Track & Field Sectional Results
Posted Friday, May 12, 2000 at 10:11 pm
These results were submitted by the tournament (or meet) manager. If you notice an error or omission, please call the IHSA Office immediately
at 309-663-6377 or e-mail Scott Johnson (scott@ihsa.org).
Managers were asked to list only those competitors who advance to the state final.
These results are posted as a convenience to fans and media, and still need to be checked by the IHSA Office for
accuracy and completeness. All names and results appearing on this report are subject to verification by the IHSA Office before advancement is official.
Team Scores
Pl School Head Coach Score
1st Eureka Don Samford 161
2nd Granville (Putnam County) Dave Thompson 50
3rd Chillicothe (Illinois Valley Central) Dennis Fraikes 45
4th Elmwood (Coop) Emily Roberts 44
5th Dunlap Duane Peterson 43
Discus Throw
Pl Competitor Yr School Mark
1st Lindsey Miller Fr. Elmwood (Coop) 106'1"
2nd Amanda Tockes Jr. Peoria Heights 97'10"
High Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Dani Miller So. Washburn (Lowpoint W.) (Coop) 5'5"
2nd Megan Reese Fr. Eureka 5'4"
Shot Put
Pl Competitor Yr School Mark
1st Lindsey Miller Fr. Elmwood (Coop) 33'6"
2nd Amanda Tockes Jr. Peoria Heights 33'6"
Long Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Laura Hodel So. Eureka 16'3"
2nd Annie Elzey Fr. Flanagan 15'4-3/4"
Triple Jump
Pl Competitor Yr School Mark
1st Maraline Clark Fr. Eureka 33'2-1/4"
2nd Megan Reese Fr. Eureka 32'11-3/4"
800-Meter Medley Relay
Pl School Time
1st Chillicothe (Illinois Valley Central) 1:54.3
2nd Eureka 1:55.3
3200-Meter Relay
Pl School Time
1st Eureka 10:35.4
2nd Chillicothe (Illinois Valley Central) 10:50.6
400-Meter Relay
Pl School Time
1st Peoria (P. Christian) :53.5
2nd Granville (Putnam County) :53.9
3200-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Erika Ward So. Granville (Putnam County) 12:18.8
2nd Jody Klaus So. Eureka 12:30.7
110-Meter High Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1st Kayla Steffen Jr. Eureka :16.1
2nd Brooke Frautschy So. Dunlap :16.4
100-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Stefanie Cheney Sr. Chillicothe (Illinois Valley Central) :12.6
2nd Kim Nelson Sr. Toulon (Stark County) :12.6
800-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Jennifer Cox So. El Paso 2:23.5
2nd Stefanie Lindsey Jr. Dunlap 2:30.6
800-Meter Relay
Pl School Time
1st Eureka 1:49.8
2nd Toulon (Stark County) 1:53.3
400-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Amy Pelz So. Minonk (Fieldcrest) 1:02.0
2nd Robin Johnson So. Dunlap 1:03.9
300-Meter Low Hurdles
Pl Competitor Yr School Time
1st Kayla Steffen Jr. Eureka :49.0
2nd Kati Schumacher Fr. Eureka :50.0
1600-Meter Run
Pl Competitor Yr School Time
1st Ailey King So. Eureka 5:45.5
2nd Jennifer Cox So. El Paso 5:46.5
200-Meter Dash
Pl Competitor Yr School Time
1st Sara Gentry Sr. Peoria (P. Christian) :27.2
2nd Kim Nelson Sr. Toulon (Stark County) :27.7
1600-Meter Relay
Pl School Time
1st Eureka 4:07.1
2nd Chillicothe (Illinois Valley Central) 4:11.9
3rd El Paso 4:15.6
|